Anasayfa » BANKALAR » Kredi Kartlarında 1 Günlük Gecikme Faizi
Kredi Kartlarında 1 Günlük Gecikme Faizi

Kredi Kartlarında 1 Günlük Gecikme Faizi

Günümüzde bankaların müşterilerine sunduğu en önemli avantajlardan bir olarak kredi kartı verilmesi gösterilmektedir. Bankadan alınan kredi kartı ile alışveriş yapılabilmekte ve nakit para ihtiyacı durumunda para çekilebilmektedir. Kredi kartlarının kişiye sağladığı avantajlar kişinin kredi kartını kontrollü kullanılması ile artmaktadır.  Uygun şekilde kullanılmaması durumunda kredi kartı günlük faiz uygulaması ile kişinin borçlarının artması söz konusu olmaktadır. Alışveriş sırasında kartların sunduğu taksitlendirme imkanlarından yararlanılmaktadır. Bu kartlarla yapılan alışverişlerin karşılığı olan miktar veya çekilen nakit paranın geri ödemesi aylık periyotlarla yapılmaktadır. Aylık harcamaların durumu ve miktarı kredi kartı kullanıcısına ekstre adı verilen belgeler ile bildiriliyor. Ekstrede belirtilmiş olan aylık miktar son ödeme tarihi geçirilmeden ödenmeye çalışılmalıdır. Zamanında ödenmeyen borca kredi kartı günlük olarak faiz uygulaması sonucu ek borç çıkarılmaktadır.

Kredi Kartı Borcunun Ödenmemesi Durumunda Günlük Faiz Hesabı

Kredi kartı borcu sebebiyle sıkıntı yaşayan pek çok insan bulunmaktadır. Ülkemizde kredi kartı ile sorumsuzca harcama yapıp karşısına çıkan borcu ödeyemeyen çok sayıda kart kullanıcısı bulunmaktadır. Zamanında ödenmeyen borçlar sebebiyle bankalar tarafından kara listeye alınan kişi sayısı da her geçen gün artmaktadır. Zamanında ödenmeyen kredi kartlarına günlük faiz uygulanmakta ve kartın borcu sürekli artmaktadır. Kredi kartlarının kullanıcısına teslim edilmesi sırasında kart borcu ile ilgili gerekli bilgilendirme yapılmaktadır. Ödenmeyen kredi kartı günlük faiz işlemine tabi tutulmaktadır. Kredi kartı kullanıcıları bu günlük işleyen faizin ne kadar olduğu konusunda bilgi sahibi olup borcun ödenmemesi durumunda kart borcunun ödenmediği her gün için arttığını bilmesi gerekmektedir.

Kredi Kartlarının Gecikme Faizleri Nasıl Hesaplanır?

Öncelikle kredi kartının günlük gecikme faizinin hesaplanabilmesi için kartın aylık faiz tutarının hesaplanması gerekmektedir. Aylık faiz oranı hesaplandıktan sonra elde edilen faiz miktarı 30’a bölünür ve günlük faiz miktarı ortaya çıkarılır. Kartın borcunun ödenmemesi durumunda belirlenen bu günlük faiz miktarı borcun üzerine eklenmektedir. Kredi kartının minimum ödenmesi gereken borç miktarı vardır. Bu minimum ödenmesi gereken borç miktarı kredi kartının limitine göre dönem borcunun yüzde 20’si olarak belirlenmiştir. Örnek olarak, kredi kart toplam borcu 1000 TL olan bir kart kullanıcısının ödemesi gerekli olan asgari miktar 200 TL olmaktadır. Ödenmeyen 800 TL’lik kredi kartı günlük faiz oranının hesaplanması şu şekilde olmaktadır;

Gecikme Faizi = ( Toplam Borç – Ödeme Tutarı )   ×   % Faiz Oranı

Tutar =  ( 1000-200) × % 2,02 = 16,16 TL

Günlük Net Gecikme Faizi = ( Toplam Borç – Ödeme Tutarı )   ×   % Faiz Oranı / 30

Tutar =  ( 1000-200) × % 2,02 /30 = 0,53 TL

Gecikme Faizi × ( Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi + Kaynak Kullanımı Denetleme Fonu )

Tutar = 16,16 × ( % 5 +  % 15 ) = 3,23 TL

Bankaların her birinin uyguladığı farklı faiz oranları bulunmaktadır. Yukarıdaki hesapta % 2,02’lik faiz oranı olan bir bankanın kart kullanıcısının günlük borcu 19.39 TL olmakta ve bu miktar kalan borcun üzerine eklenmektedir. Bu borcun ödenmesinin gecikmesi çok sıkıntılı durumlar yaşanmasına sebep olabilmektedir.

Yazar Hakkında: Gurmelgyo
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Tema Tasarım | Osgaka.com