Anasayfa » KONUT KREDİSİ » Konut Kredisi Nedir, Ne Kadar Çıkar ?
Konut Kredisi Nedir, Ne Kadar Çıkar ?

Konut Kredisi Nedir, Ne Kadar Çıkar ?

Konut Kredisi Nedir

Konut kredisi hakkında bilgi arayışı içerisinde olan kişilerin merak ettikleri tüm soruları cevaplayabileceğimiz bir alan ile karşınızdayız. Öncelikle konut kredisi kullanmayı düşünen birisinin mutlaka ev alacağı bilinir. Ancak evi alacak olan kişi kredi yöntemi ile alıyorsa banka gerekli finansman işlemlerini yaptıktan sonra alınacak konutu teminat altında tutmayı zorunlu kılar. Buna göre olur da kredi taksitlerinizi ödememe durumunda konutunuzu sizden alarak satışa sunar.

Satıldıktan sonra da sizin çektiğiniz krediyi ödeyerek kendini kurtarmış olur. Konut kredisi kullanmanın avantajlarından birisi 5 ile 30 yıla kadar kredi kullanabilmenizdir. Buna göre faiz oranları sabit bir şekilde devam eder. Yani 2019 yılında 2500 TL aylık kredi taksiti ödüyorsanız ki bu günlere göre yüksek bir rakam olurken 30 yıl sonra yine aynı rakamı ödeyecek olmanızdır. İleri’ki yıllar için de oldukça düşük rakamdır. Burada iki ayrı denklemin olduğunu görebilmekteyiz. Tabi burada belirttiğimiz şeyler kesinlikle gelişi güzel örneklerdir.

En Uygun Konut Kredisi

Bankalar tarafından konut kredisi ya da Mortgage kredisi olarak bilinse de halk arasında ev kredisi olarak bilinmektedir. En uygun konut kredisi demek düşük faizli ve ödeme seçeneklerinin makul seviyelerde tutulması anlamına gelen bir uygulamadır. İnsanlar konut kredisi çekmeden önce kısa bir araştırma içerisine girmektedirler. Bu sebeple özellikle de İnternet üzerinden araştırma yapıyorlarsa ‘’ en uygun konut kredisi ‘’ adı altında araştırmalarını yapmaktadırlar.

Konut Kredisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Konut kredisi veren banka alacağınız konutu İpotek olarak yani teminat altında tutarak vermektedir. Ne zaman kredinin tamamı biterse banka o zaman ipotek ( rehin ) ibaresini kaldıracaktır. Tüm bu kredileri vermeden önce ise kredibilite konusunda sizi iyi bir şekilde araştırmaktadır. Bu da başta kredi notunuz demektir.

En Fazla Ne Kadar Konut Kredisi Kullanabilirsiniz?

Alacağınız konutun değeri ne olursa olsun tüm bankaların bu konuda katı kuralları vardır. %80 oranında finansman ihtiyacını banka karşılar. Buna göre %20 oranında kalan bakiyeyi de konutu alacak olan kişi peşin olarak yapar. Konutun tamamına kredi veren bankalar var mıdır? Bu konuda bir araştırma yapabilirsiniz.

Konut Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Konut kredisi diğer ihtiyaç kredisi gibi değildir. İhtiyaç kredisinde kefil istenilebilir. Çünkü karşılığında ortada bir mal yoktur. Ancak konut kredisi için kefil istenilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bu kapsamda alınacak olan konuta zaten ipotek konulmaktadır. Yani sizin anlayacağınız konuta satılamaz ibaresi eklenmektedir.

En Uygun Konut Kredisi Veren Banka Hangisi?

Bunun için kendinizin bir araştırma yapması daha iyi olacaktır. Çünkü bankaların her gün yeni kampanyaları ile karşılaşmaktayız. Buna göre bizim buradan bildireceğimiz güncel veriler yarın güncelliğini yitirmiş olabilir. Bu sebeple İnternet’ten resmi web sitelerinden bilgi alabilir, aynı zamanda sitemizin ana sayfasında güncel kategorileri takip edebilirsiniz. Her gün bankalar hakkında detaylı bilgiler ve kampanyalar paylaşıyor, sizlere daha geniş kapsamlı bilgi vermek adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. En uygun konut kredisi veren bankaların bir listesini sitemiz üzerinde bulabileceksiniz.

Yazar Hakkında: Gurmelgyo
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Tema Tasarım | Osgaka.com