Anasayfa » KONUT KREDİSİ » Konut Kredisi Faiz Oranları
Konut Kredisi Faiz Oranları

Konut Kredisi Faiz Oranları

İnsanların, yıllardan beri öncelikli istekleri arasında başlarını sokacakları bir yer bulabilme istediği daima var olmuştur. Çünkü ihtiyaçlar piramidinden de yola çıkarak söylemek mümkün ki barınma en önemli ihtiyaçlardan biridir. Günümüzde belirli bir birikim sahibi ya da aileden kalma bir evi olmayanlar, barınma ihtiyaçları için borçlanma yoluna giderek bankaların konut kredilerinden faydalanma isteklerinde bulunmaktadırlar. Elbette bu borçlanma yolu zor bir yoldur. Nedeni ise kira ödemek yerine, kredi ödemeyi seçtiklerinden dolayı bu borçlanma bitene kadar yaşamları içinde hareket alanları kısıtlanmış olacaktır.

Konut kredisi, satın almak isteyeceğiniz evin borçlanma bitene kadar banka tarafından teminat altında bulunma durumudur. Konut kredileri, sabit faiz oranlarıyla beraber uzun vadelidir ve 60 aydan başlayıp 360 aya kadar varabilmektedir. Eğer almayı düşündüğünüz konuta karar verdiyseniz artık önemli olan bir piyasa araştırması yapıp en uygun faiz oranlarına sahip bankayı bulmanız gerekir.

Tabi ki bu arada ne kadar kredi çekeceğiniz ve aylık ödeme gücünüzün önemini de vurgulamak gerekiyor. Başvuru sürecinden sonra alacağınız evin değer ölçümü için gerekli uzmanlar bu evin değerlendirmesini yapacaktır ve banka belirlenen değer üzerinden belli bir miktarda kredinizi verecektir. Bu belirli miktar evin belirlenen değerinin %75’ine kadar varabilmektedir. Arada ki farkın ise sizin peşinatınızla ödenmesi gerekmektedir.

Konut kredisinin, başvuru aşaması diğer kredi başvuru aşamalarından farklı değildir. Gelir belgenizin olması ve kredi notunuzun yüksek olması başvurunuzun olumlu sonuçlanmasına önemli bir etkisi olacaktır.

Faiz oranlarını alacağınızın kredi miktarı ve ödemeyi kabul ettiğiniz vade süresi belirlemektedir. Örnek olarak 100.000 TL 120 ay vadeli bir konut kredisi için faiz oranlarının %1.17’den başladığını söylemek mümkündür.

Yazar Hakkında: Gurmelgyo
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Tema Tasarım | Osgaka.com