Anasayfa » İHTİYAÇ KREDİSİ » İhtiyaç Kredisi Hakkında Fayda Sağlayacak Genel Bilgiler
İhtiyaç Kredisi Hakkında Fayda Sağlayacak Genel Bilgiler

İhtiyaç Kredisi Hakkında Fayda Sağlayacak Genel Bilgiler

Merhaba arkadaşlar, Herkesin düzenli yada düzensiz hayatı vardır. Gerek iş için gerekse diğer ihtiyaçlarımız için kredi çekmeyi düşünebiliriz. İhtiyacımıza göre kredi başvurusu yaparken ilk başta bir plan yapıp proje haline getirmeliyiz. Neye ihtiyacımız var? önce onu değerlendirmeliyiz ve ihtiyacımızı ne kadar maddiyat karşılar? her şeyi hazırlayıp kredi başvurusunda bulunabiliriz.Planımız doğrultusun da bankaların verecekleri kredileri ve faiz oranlarını iyice araştırmalıyız. Çünkü her bankanın kredi faiz oranları farklıdır. Bankalar verdikleri kredileri tahsis ederken başvurular!ınız da yeterli nedeni değerlendirirler.Bankaların verdikleri kredi çeşitleri birbirlerinden oldukça farklıdır.İhtiyaç kredileri ve konut kredileri arasında fark gösterecek olursak konut kredisi için ayrılan sermaye ihtiyaç kredisine denk değildir. Konut kredilerinin sermayeleri ihtiyaç kredilerinden çok yüksektir ve hiç bir banka konut kredisine ayırdığı sermayeyi ihtiyaç kredileri için vermezler.

İhtiyaç kredisi diye çok yüksek bir miktarda krediye başvuruyorsak bankalar bundan şüphe edebilirler.Bankalar başvurduğumuz miktarı değerlendirmeye alır eğer kredi başvurumuz ihtiyaç kredisini aşıyorsa ev,araba,arsa gibi çeşitli ihtiyaç kredilerini tercih etmenizi önerirler.Bankalar konut ve araba gibi ihtiyaç kredilerinde kredi sahibinin aldığı arabaya ve konuta haciz koyarlar ödeyemediğiniz yani bu krediler tahsil edilemediğinde kanunen icra yoluna başvurarak el koyarlar.İhtiyaç kredileri kişisel ve ticari olarak farklılık gösterir kişisel olarak hiç bir banka 100 binin üzerinde ihtiyaç kredisi vermez ticaride ise çok büyük rakamların üzerine çıkılabilir ama onu da tahsis ederken yapılan ticari kurumun geçmiş yıllardaki kar ve zarar bilançoları, çektikleri kredilerdeki ödeme düzenliliği göz önünde bulundurulur.

İhtiyaç Kredisi Çeşitleri
1-Taksitli ihtiyaç kredisi: Evleniyorsunuz düğün için paraya ihtiyacınız var kiralık yada kendi evinize buzdolabı,fırın,bulaşık makinesi, süpürge, yatak odası, mobilya gibi eşyalar alacaksanız taksitli ihtiyaç kredisine başvurabilirsiniz.Bu tür kredi veren bankalar vadeleri 2 yıla kadar uzatmaktadır.Yine bütün kredilerde olduğu gibi düzenli olarak geliri olan kişilere verilir, hatta bu krediyi alan kişilere hayat sigortası yapılır.
2-Araç rehini karşılığında ihtiyaç kredisi: Aracınız var yüksek miktarda ihtiyaç kredisi çekmek için aracınızı rehin gösterebilirsiniz.Bu kredinin özellikleri taksitli ihtiyaç kredisi ile hemen hemen aynıdır fakat farklı olan özelliği rehin gösterdiğiniz aracın fiyatının yarısı ile değerlendirilir.Rehin süreci içinde aracınızın kasko ve sigortası yapılır.
3-Kişisel iş yeri için ihtiyaç kredisi: İş hayatınıza atıldınız sektörünüz muhasebe, doktor, avukat, vs olabilir,bunun içinde size dükkan, büro, muayene yeri gibi mekanlara ihtiyacınız olduğunda kişisel ihtiyaç kredisine başvurabilirsiniz.Bu kredinin şartları da taksitli ihtiyaç kredileri ve araç rehin ihtiyaç kredisinin şartlarıyla aynıdır tek farkı alınacak kredinin limiti ipotek edilecek gayrimenkul ün ekspertiz değerinin %75’ini kapsamaktadır.
4-Arazi karşılığı ipotek ihtiyaç kredisi: Araziniz yani arsaya sahipseniz bu kredinin kolayca sahibi olabilirsiniz.İster kendinizin olsun ister herhangi bir tanıdığınızı tapulu arsa veya arazisi olması yeterlidir. Arazinin tapusunu ipotek ettirerek çok yüksek miktarda ihtiyaç kredisi alabilirsiniz. Bu kredinin şartları da diğer 3 ihtiyaç kredisinin şartlarıyla aynıdır.

İhtiyaç kredisi hesaplarken dikkat etmemiz gerekenler
İhtiyaç kredisini almak isteyen kişi bankalara başvuruyor ama hesaplama yaparken dikkat edilmeleri gereken en önemli etken aylık gelirinin sınırlamasıdır.Bu durumunu göz önüne alarak düzenli olarak ödeyeceği miktarı planlı bir şekilde ayarlamak gerekir.İhtiyaç kredileri kanunlar gereği en fazla 2 yıl olarak belirlenmiştir yani hiç bir banka ihtiyaç kredilerini 4 yıl vade olarak vermemektedir.İhtiyaç kredileri geri ödemeleri diğer kredilere bakarak daha esnektir maksimum 50 000 tl seviyesindedir.Bu limit bankalar ve faiz oranları göz önünde bulundurarak sınırlar belirlenmiştir.Yani anlayacağınız ihtiyaç kredisi alırken aylık gelirimizi ve giderimizi hesap etmemiz konusuna özen göstermeliyiz.Dikkat etmemiz gereken diğer bir konuda ihtiyaç kredisi işlemleri sırasında dosya ve diğer masraflar bankalar tarafından karşılanmayabilir ihtiyaç kredisini dosya masrafsız veren bankalar da vardır ama bu her banka için geçerli değildir.Yani ihtiyaç kredisini aldığınız bankadan bilgi almanız gerekmektedir. Krediler bankaların para kazanma yöntemleridir. Bir başka deyişle de kişilerin maddi sıkıntılarını çözen yöntemdir.Bankalar çeşitli faiz oranları hesaplayarak teklif sunarlar sizlere düşen bu teklifleri bilinçli kişiler yada kurumlar tarafından kendinize göre hesaplatmamız gerekmektedir.Böylelikle bütçenize en uygun ihtiyaç kredisine kolayca başvurabilirsiniz. Yapılan çeşitli hesaplamalar sonucu pek çok kredi çeşitleri vardır bankaların teklifleri ile bu ihtiyaç kredilerine almaya daha hevesli oluyoruz. Cazip teklifler her zaman ilgimizi çeker. Hayatımızı kolaylaştıracak cazip teklifler araştırmalar sonucu bir çok kişi tarafından çok fazla önem verildiği görülmektedir.

İhtiyaç Kredisi için İstenen Belgeler
İhtiyaç kredisi almaya niyetlendiniz ve bankaya başvurdunuz bankada başvurunuzu değerlendirip ihtiyaç kredisi almanızda hiç bir engel olmadığını onayladı, peki banka ne gibi belgeleri hazırlamamızı isterler?
a-Kimlik; Pasaport, Ehliyetinizde olabilir.
b-Gelir belgesi: Serbest çalışanlar,ödedikleri verginin levhası blançosu, maaşlı çalışanların maaş bordrosu, çiftçilik yapanların çiftçilik yaptığına dair belge gibi evraklar.
c-İkametgah: Mahallenizin muhtarından yaşadığınız yerin adresinin olduğu belgeyi alabilirsiniz yada adınıza düzenlenmiş fatura evrakı olabilir.
Bunlara ek olarak bazı bankalar istekleri doğrultusunda sizden kefil ve hayat sigortası yaptırmanızı isteyebilir tabii ki bu şart her banka için geçerli değildir.

Yazar Hakkında: Gurmelgyo
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Tema Tasarım | Osgaka.com