Anasayfa » GENEL » İcralık Evlerde Hangi Eşyalar Alınır ? Neden İcralık Oluruz ?
İcralık Evlerde Hangi Eşyalar Alınır ? Neden İcralık Oluruz ?

İcralık Evlerde Hangi Eşyalar Alınır ? Neden İcralık Oluruz ?

Bilindiği üzere icralık olan evlerde hangi eşyaların alınacağı hakkında pek fazla akıllara takılan sorular oluşmaktadır. Her hangi bir yere yada bankaya olan borcumuzdan dolayı icralık olabilir, evimizde bazı eşyalara haciz yolu ile el koyulabilir. Bu yüzden binlerce kişi borç yüzünden ev haczi sırasında hangi eşyalarının gideceği hakkında bilgiler aramakta ve bu sorularına yanıt bulmak istemektedir. Öncelikle insanlar ya senet ile, yada bankalar aracılığı ile bir mal veya ürün alabilir, bunları ödememesi durumunda alacaklı firma yada tüzel kişilerin açtığı icra davaları ile karşı karşıya kalabilirler. Peki eve gelen icra esnasında hangi eşyalarımıza el koyulabilir ? işte aşağıda sizler için derlediğimiz evden alınabilecek bazı eşyalar.

Borçluların yüzünü güldüren bir tasarı ile 2012 yılında düzenlenen yasa sayesinde evimizde bulunan gerekli eşyalara birden fazla olması durumunda haciz koyulmakta idi. Evde bulunan bir çamaşır makinesi eğer iki tane ise bir tanesi haczedilerek götürülüyordu. Vatandaşın yaşadığı bu sorunlar nedeni ile evde ihtiyacı olan eşyalarının olmaması yaşanmaz bir hal aldığı için düzenlemenin faydalarını gören insanlar olumlu karşıladılar. Tabi bu haciz edilemez malların dışında el koyulabilen başka ev gereçleri’de bulunmaktadır. Bunlara örnek vermek gerekir ise evinizde bulunan LCD TV, Kurutma makinesi, Bilgisayar ve diğer eğlence amaçlı kullanılan ürünler ihtiyaç dışı olduğu gerekçesi ile haciz edilebilmektedir.

Evinizde bulunan para değeri yüksek altın, pırlanta, para ve değeri yüksek olan, ihtiyaç duyulmayan değerli eşyalarda haciz edilerek alacaktan düşülebilir.

Kişinin kullandığı araç gereç, malzeme ve birde çiftçi ise işini aksatacak olan araç gereçler kesinlikle haciz edilemez. Kişinin ailesini geçindirmek için lazım olan hiç bir eşya haciz listesine giremez. Kişinin sanat ve bulunduğu meslekten dolayı ihtiyacı olan takım taklavatta alınamaz olan eşyalar arasında yer alırlar.

Bu sıkıntılara maruz kalmamak için borcu olan kişinin ödeme yapamama durumunda alacaklı taraf ile görüşerek durumunu anlatmaya çalışmalı ve yeniden bir düzenleme yaparak borçlarını küçük taksitlerle ödemesi daha sağlıklı bir çözüm olacaktır. Aksi taktirde ilerleyen zamanlarda ev, araba ve benzeri değerli mal veya ürün alışımızda bu borç karşımıza çıkacak ve aldığımız mallarınıza haciz koyularak değerinden az miktara satılması sağlanacaktır.

Yukarıda icralık olmanız durumunda başınıza gelebilecek sorunlar ve birazda olsa içinizi rahatlatacak bilgiler vermeye çalıştık. Merak ettiğiniz diğer soru ve görüşleriniz için aşağıda yer alan yorum yap bölümünden bizlere yazabilirsiniz. Borçsuz ve sıkıntısız bir hayat yaşamanız dileklerimizle…

Yazar Hakkında: Gurmelgyo
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Tema Tasarım | Osgaka.com