Anasayfa » KREDİLER » Hibe Kredisi Nedir, Kimler Alabilir, Başvuruda Gerekenler ?
Hibe Kredisi Nedir, Kimler Alabilir,  Başvuruda Gerekenler ?

Hibe Kredisi Nedir, Kimler Alabilir, Başvuruda Gerekenler ?

Hibe Kredisi Nedir? ( KOSGEB )

Hibe, kelime anlamı itibari ile karşılıksız vermek anlamını taşımakta olup, herhangi bir ürün ya da bedeli karşılık almadan veya gözetmeden karşı tarafa bağışlamak anlamına gelmektedir. Bunun için de devletin sizlere sunduğu yatırım ve buna benzer amaçla verilen hibe adı altında ki ödemeler geri alınmaksızın sizlere sunulmaktadır.

Kredi, kelime anlamı ile borç olarak verilen bir tutar olup, belirli faizler ile sizden bu borcun talebi ve ödemesi sağlanmaktadır.

Öncelikle Hibe kredisi demek devlet tarafından verilen geri ödemesiz bir kredi türüdür. Adından da belli olacağı üzere hibe edilmek olarak düşünülebilir. Hibe kredisi neden verilir diye soranların mutlaka olduğunu düşünerek devlet tarafından yeni iş yeri açacaklara ve mevcuttaki işyerini geliştirmeleri için desteklemesi sebebiyle verildiğinin altını çizmek isteriz. Hibe kredisinden kimler faydalanabilir? Türkiye sınırları içerisinde yeni bir işyeri açmak isteyen herkes ve Türkiye sınırları içerisinde mevcutta işyeri olan herkes bu krediden faydalanabilir.

Hibe Kredisi Veren Bankalar

Vakıfbank; Firmanızın ya da iş yerinizin finansal süreçlerinde etkili bir şekilde tolere eden bir anlayışa sahiptir. Vakıfbank aracılığı ile kullanacağınız Hibe kredisini farklı vadeler eşliğinde kullanmanız mümkündür. Bankanın sizlere sunduğu vade seçenekleri ve ödeme seçenekleri ile krediyi kullanabilirsiniz. Ancak alacağınız krediyi sadece işyeri açacağınız ya da işyerinizin belli başlı giderleri için kullanabilirsiniz. Bununla ilgili Vakıfbank kredi mevzuatını inceleyebilirsiniz.

Yukarıda belirttiğimiz bankalardan hibe kredisi kullanabilirsiniz.

Hibe Kredisini Kimler Hangi Şartlarda Kullanabilir?

Devlete bağlı resmi kurumlar tarafından verilen bir kredi sistemi olan Hibe Kredinin onaylanma sürecinde etkili olan kurumlar ise Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, KOSGEB ve TKDK olmaktadır.

Hibe Kredisi kullanma şartları ise kuruma göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu şartlar çoğu zaman kuruma bağlı olarak formalite icabı denilebilecek şekilde yapılmaktadır. Aynı bu kurumlar arasında ağır olarak belirtilebilen şartlarla da karşılaşabilirsiniz.

Hibe Kredisini Ne İçin Kullanacaksınız?

Eğer, yeni bir işletme açmak için kullanacaksanız, girişimcilik sertifikasına ihtiyacınız olacaktır. Peki, girişimcilik sertifikası nasıl alınır diyenleriniz muhakkak vardır. Bulunduğunuz il ya da ilçelerde belirlenen yerlerde kurs – eğitim görerek ücretsiz hiçbir şekilde bedel ödemeden sahip olabilirsiniz. Bunun için biraz zamanınızı vermeniz yeterli olacaktır. 18 yaşından büyük olan herkes bu eğitimleri tamamlamalıdır.

Yazar Hakkında: Gurmelgyo
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Tema Tasarım | Osgaka.com