Anasayfa » GENEL » Ek Hesap Nedir? & Ek Hesap Kullanımı
Ek Hesap Nedir? & Ek Hesap Kullanımı

Ek Hesap Nedir? & Ek Hesap Kullanımı

Ek hesap, kişinin vadesiz mevduat hesabına tanımlanmış olan ve mevduat hesabındaki paranın tükenmesi durumunda kullanılmak üzere verilen bir kredi çeşididir.  Bir diğer anlatımla bankadan faizini ödemek şartı ile küçük tutarda bir miktar borç para almaktır. Ek hesap farklı bankalar tarafından müşterilerine kolaylık sağlamak amacı ile verilmektedir. Bu hesabın adı bankalara göre farklılık göstermektedir. Eksi bakiyeye düşmek olarak da adlandırılan ek hesaba kredili mevduat hesabı, nakit avans, artı hesap, avans hesap gibi farklı isimler de verilmektedir.

Ek hesap bankanın müşterisine sıkıntıya düştüğü an nakit para sağlamak amacıyla sunulan bir hizmet olarak bilinmektedir. Bankadan alınan bu borç para geri ödenirken faizi ile birlikte ödenmektedir. Ek hesaptan alınan paranın faizi genel olarak günlük işleyen ve düşük miktarda bir faizdir. Ek hesap zor durumlarda müşteriler için kurtarıcı niteliğinde bir hizmet olsa da geri ödenmesi sırasında gecikme durumunda günlük faiz işleyeceği için geri ödemeler konusunda dikkatli olunmalıdır. Ek hesaptan alınan borç paranın geri ödenmesinde çok sıkıntı yaşanmamaktadır. Bunun sebebi de alınan paranın faizinin çok düşün olmasıdır.

Ek Hesap Nasıl Açılır?

Bankada mevduat’lı hesabı bulunan kişilerin başkasından borç almadan kendi hesabına tanımlanan artı bakiyesinden borç alarak ihtiyaçlarını gidermesi hizmetine ek hesap denilmektedir. Ek hesaba sahip olmak için yapılması gereken başvuru kredi almak için yapılan başvuru gibidir. Banka ek hesap başvurusunda bulunan kişinin gelir durumuna göre ona uygun bir miktarı ek hesap imkanı olarak tanımlamaktadır.  Bazı durumlarda özellikle bankadan kredi kullanılması durumunda bankalar otomatik olarak kişiye ek hesap hizmeti sunmaktadır.

Bankaya nüfus cüzdanı ile ve artı bakiye isteğini belirten belge ile başvurulması durumunda banka ek hesap işlemlerini devreye sokmaktadır. Gerekli incelemeler tıpkı kredi almak isteyenlere yapıldığı gibi yapılıp şartların uygun olması durumunda da banka müşterisine bu hizmeti sunmaya başlayacaktır. Banka kişiye bu hesaptan kullandığı paranın geri ödenmesi ile ilgili gerekli bilgilendirmeleri yapıp günlük faiz miktarını açıklamaktadır.

Ek Hesap Borcu Geri Ödenmezse Ne Olur?

Ek hesap bankanın kişiye sunduğu düşük faizli ve düşük limitli bir kredidir. Kredinin geri ödenmemesi durumunda nasıl ki kişinin kredi notu olumsuz etkilenmektedir ek hesap borcunun geri ödenmemesi durumunda da kredi notu olumsuz etkilenmektedir. Bu sebeple bankada bulunan artı hesaptan kullanılan paranın geri ödenmesinin zamanında yapılmasına özen gösterilmelidir. Bu borcun geri ödemesinin zamanında yapılması banka kredi notunun olumlu etkilenmesini ve yükselmesini sağlayacaktır. Borcun zamanında ödenmemesi durumunda banka, kredi borçlarının zamanında ödenmemesi durumunda başlattığı işlemleri ek hesap borcu için de başlatmaktadır. Borcun ödenme tarihinin üzerinden 90 gün geçmesi durumunda hesap sahibi hakkında yasal takip işlemleri başlatılmaktadır.  Bu durumları yaşamamak için artı hesap isteğinde bulunulduğunda geri ödeme konusunda sıkıntı yaşanmayacak bir miktarı istemek yerinde bir karar olacaktır.

Yazar Hakkında: Gurmelgyo
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Tema Tasarım | Osgaka.com