Anasayfa » GENEL » Bankaya Borcumu Ödedim Ne Zaman Sicilim Düzelir
Bankaya Borcumu Ödedim Ne Zaman Sicilim Düzelir

Bankaya Borcumu Ödedim Ne Zaman Sicilim Düzelir

Günümüzde hepimizin kullandığı bankalar insanlara ciddi kolaylıklar sağlamaktadır. Normal bankacılık işlemlerinin dışında kredi ve kredi kartı gibi imkanlar sağlaması insanları maddi anlamda rahatlatmaktadır. Bu yazımızda bu konuyla ilgili olan olumsuz bir durum üzerinde duracağız. Bilindiği bankalar tarafından verilen krediler ve kredi kartlarına ait borçların zamanında ödenmesi gerekmektedir. Bu ödemeler ile ilgili sıkıntılar yaşandığı zaman farklı bir uygulama devreye girmektedir. Bu aşamada insanlar tarafından kara liste nedir? Kara listeye nasıl girilir? Sicilim neden bozuldu? Borcumu ödedim ne zaman sicilim düzelir? Şeklinde sorular sorulmaktadır. Söz konusu soruların tamamına yazımızın içinde cevap bulabilirsiniz. Böylece bu konular hakkında bilgi sahibi olacak ve bundan sonra söz konusu duruma daha fazla özen göstereceksiniz.

Borcumuzu ödedikten sonra ne zaman sicilimiz temizlenir ? sorusuna cevap vermeden önce bilinmesi gereken bazı hususlardan bahsedeceğiz. Bankalara olan borçlarımızı ödememiz için bankalar süre vermektedir. Bu süreye kadar mutlaka borçların ödenmesi gerekmektedir. Bankalara olan borçlara ait süreyi geçirdiğiniz zaman bankalar 60 gün beklemekte ve borç sahiplerine ödeme yapmaları için 30 gün daha vermektedir. Ve bu süreç içerisinde özellikle telefon ile kişilerin borçlarını ödemesini istemekte ve böylece bir anlamda son uyarıları yapmaktadır. Bu aşamaya kadar borçlarını faizi ile birlikte öderseniz sorun yaşamazsınız. Fakat 90 gün boyunca ödeme yapılmaması durumda önce 7 günlük idari takip başlar ve kişilere borçlarını ödemeleri için 7 gün verilir. Bu süre içinde ödemeyi yaparsanız yine sicilinizi bozmaktan kurtulmuş olursunuz.

Sicilimizin düzelmesi ile ilgili sorusunun cevabıyla ilgili olarak yukarıda belirtilen süreçlerin tamamının dikkate alınması gerekmektedir. 97 gün boyunca borcunuzu ödemez iseniz yasal takip başlar ve bu anda halk arasında kara liste olarak bilinen listeye düşersiniz. Kara listeye düşmek demek bankalarla yapılan işlemlerin önemli bir kısmında kısıtlama yapılacağı anlamına gelmektedir. Bankalar yasal takibe düşen kişilere kredi, kredi kartı ve çek gibi ürünlerini vermemektedir. Üstelik bu durum sanıldığından çok daha uzun sürmektedir. Fakat burada bilmeniz gereken çok önemli bir husus bulunmaktadır. Eğer bankanın sizden tahsil etmek istediği borcun haksız olduğunu düşünüyor iseniz buna itiraz etme hakkınız var ki böyle durumlarda da sicile bir sıkıntı gelmemektedir. Fakat bu defa da bankanın karşı dava açma hakkı doğuyor. Bundan dolayı borcun haksız olduğuna eminseniz ve bunu ispatlayabiliyor iseniz itiraz etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde durum sizin için çok daha zor bir hale dönüşecektir.

Bankaya borcumu ödedikten sonra bir sonraki aşama ise sicilin düzeltilmesiyle ilgilidir. Yazımızın yukarıdaki bölümünde de belirtildiği gibi yasal takibe düşmeniz siciliniz bozulmasına neden olmakta ve bu da bankaların sağlamış olduğu kredilerden yararlanmanızı engellemektedir. Söz konusu durum çok acil durumlarda kredi kullanmanızı engellediği için son derece risklidir. Kişiler böyle durumlarda güvenilir olmayan yerlerden borç almak durumunda kalmaktadır. Bu da ciddi risk ve maliyet oluşturabilmektedir. Yasal takibe düştüyseniz bundan kurtulmak için izlemeniz gereken adımlar bulunmaktadır. Bunun için öncelikle borcunuzu ödemeniz gerekmektedir. Borcunuzu tamamen ödemeden sicilin düzelmesi mümkün değildir. Borç ödendikten sonra da 5 yıl beklemeniz gerekmektedir. 5 yılın sonunda siciliniz kendiliğinden düzelecektir. Bankaya borcumu ödedim ne zaman sicilim düzelir sorusunun cevabı en genel manada budur.

Bankaya olan borcun ödenmesi tamamlayan kişiler banka borcunu ödedikten sonra ne zaman sicilimiz temizlenir? şeklinde sorular sormaktadır. Kara listeye giren kişiler kara listeye alınmakta ve 5 yıl boyunca buradan çıkarılmamaktadır. Bundan dolayı da sizin yapacağınız fazla bir şey bulunmamaktadır. Bankalar kendileri için risk gördükleri kişilere kredi ve kredi kartı vermemektedir ki bu da gayet doğaldır. Fakat borcunuzu ödedikten sonra merkez bankasına konuyla ilgili bir dilekçe yazarak durumunuzun yeniden gözden geçirilmesi ve siciliniz’in düzeltilmesi talebinde bulunabilirsiniz. Fakat bu dilekçeye verilecek cevabın olumlu olacağının garantisi bulunmamaktadır. Bundan dolayı gelen her cevaba hazırlıklı olun. Bunun dışında borcunuzu tamamen kapattıktan hemen sonra olmasa bile bankalara olan ödemelerinizi zamanında yapmanız ve benzer durumlara düşmemeniz 5 yıl sürenin biraz kısalmasını sağlayabilir. Fakat bunlar kesin olmayan durumlardır.

Bankaya olan borcumuzu ödedikten sonra bilmeniz gereken çok önemli bir husus daha bulunmaktadır. Siciliniz kötü duruma düşmeden önce yapılabilecek bir uygulama ile bu olumsuz durumdan kurtulabilirsiniz. Bankalar borcunuzu ödemediğiniz 60 gün boyunca beklemektedir. Bundan sonrada 30 gün daha süre vermektedir. Bu süre içerisinde bankaya giderek bu borcun ödenmesi konusunda anlaşmaya varabilirsiniz. Bankalar alacaklarını tahsil etmek için borçlulara böyle bir imkan tanımaktadır. Bunun için kalan borcu farklı bir faiz ile yeniden yapılandıran bankalar kişilere yeni bir ödeme planı çıkarmaktadır. Böylece yasal takibe düşmek gibi bir durum söz konusu olmamakta ve böylece de siciliniz temiz kalmış olmaktadır. Yapılandırma aşamasında ödeyeceğiniz miktarı belirleyerek bankayla bunun üzerinden görüşme yapabilirsiniz. Durum bir noktadan sonra pazarlığa dahi dönüşebildiğinden durumunuzu net olarak ifade edin.

Bankaya borcu olanların sorularına yanıt verdiğimiz bu konunun amacı ve konusu genel hatlarıyla bu şekildedir. Burada belirtilen hususlardan en önemlisi sicilin bozulmamasıdır. Çünkü sicil bozulduktan sonra 5 yıl gibi bir süre beklenilmesi gerekmekte ve bu konuda kolay kolayda bir esneme yapılmamaktadır. Dolayısıyla söz konusu süre sizin ciddi şekilde mağdur olmanıza neden olacağı için yasal takibe düşmemek için farklı yolların kullanılması gerekmektedir.

Yazar Hakkında: Gurmelgyo
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Tema Tasarım | Osgaka.com