Anasayfa » GENEL » Bankada Unutulan Para Sorgulama Nasıl Yapılır?
Bankada Unutulan Para Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bankada Unutulan Para Sorgulama Nasıl Yapılır?

2018 yılı itibariyle bankada unutulan para nasıl sorgulanır? Bankada unutulan param var mı? Bankada unutulan parama ne olur?  Bankada unutulan para sorgulama ve bankalarda unutulan hesapların listesi nasıl öğrenilebilir tarzında çok fazla soru gündeme gelmektedir. Bu yazımızda bankada unutulan paralara dair sorgulama işlemlerinin nasıl yapılacağını anlatacağız. Böylece sizin de bankada unutmuş olduğunuz bir para varsa bu paradan nasıl haberdar olabileceğinize dair işinize çok yarayacak bilgiler oluşturacağız.

Bankalarda unutulan paraların miktarı gün geçtikçe artmaktadır. Bu durum yapılan güncellenmeler doğrultusunda ortaya çıkmaktadır. Zaman zaman bankada unutulan paralara dair haberlerde karşımıza çıkmaktadır. Böyle durumlarda acaba benimde bankada unuttuğum param var mı gibi sorular aklımıza gelmektedir. Zira hemen herkes pek çok farklı bankada hesap açmış durumdadır. Bu hesaplarda para unutmak ise gayet olağan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bankada unutulan para sorgulama hizmetleri kapsamında varsa bankalardaki unuttuğunuz paralardan haberdar olmanız mümkün olmaktadır. Böylece hiç aklınızda olmayan bir paraya sahip olmanın mutluluğunu yaşayabilirsiniz.

Hesap açtığımız banka sayısı arttıkça bu hesapların kontrolü de zorlaşmaktadır. Bu durumun doğal sonucu olarak farkında olmadan bankalarda para unutmamıza neden olmaktadır. Kanunda belirtilen hususlara göre şayet bir banka hesabında bir para 10 sene boyunca kalmışsa ve çekilmemişse bu paralar TMSF’ye aktarılmaktadır. Günümüz itibariyle bankalarda unutulan paranın hiç de küçümsenmeyecek bir seviyede olduğu bilinmektedir. Zira yapılan son açıklamalara göre bankalarda unutulan para miktarının 100 milyon TL’yi aştığı bildirilmiştir. Açıklamaların detaylarında ise, yaklaşık olarak 3 milyon hesabın zaman aşımına uğradığı belirtilmiştir. Görüldüğü üzere bahsedilen miktarlar hiç de azımsanacak meblağlar değildir.

Bankalarda Unutulan Para Sorgulama

Bankalarda unutulan para miktar çok artış gösterince TBB (Türkiye Bankalar Birliği) bankalarda unutulan paralara dair bir liste yayınlama kararı aldı. Bu karar doğrultusunda unutulan hesapların bu listelerden sorgulanması mümkün olmaktadır. TBB’nin yapmış olduğu bu yenilik sayesinde bankada unuttuğum param var mı? Tarzında soruları olan vatandaşlar, bu soruların yanıtını rahatlıkla alabilmektedir. Bu noktada bankada unutulan paraların öğrenilmesinin günümüz itibariyle oldukça kolaylaştığını söylemek mümkün olmaktadır. Bu konuya dair bir sorgulama işlemi yaparken; ad ve soyad bilgisiyle birlikte Türkiye Bankalar Birliği Sorgulama sayfasına giriş yapmanız yeterli olmaktadır. Sitede açılan linkteki sorgulama sayfasından gerekli bilgileri girdikten sonra tek yapmanız gerekli olan resim doğrulama işlemini eksiksiz olarak yapmaktadır. Devamında ara butonunu basmanız halinde karşınıza bankalarda unuttuğunuz paraların var olup olmadığına dair bilgiler çıkmaktadır.

Yapmış olduğunuz arama sonrasında şayet bir para çıkmışsa; bu sefer unutulan baranın miktarı, bankanın adı, bankanın şube bilgisi, il ve ilçesi karşınıza çıkacaktır. Yine paranın miktarıyla birlikte son işlem tarihi de dahil olmak üzere pek çok bilgi ayrıntılı bir şekilde verilmektedir. Burada önemli bir hatırlatmada bulmak gerekmektedir. Bankada unuttuğum param var mı? Sorusunu yanıtlamak için bizden T.C.  Kimlik numarası talep edilmemektedir. Sadece ad ve soyad bilgisi yapılacak olan sorgulama işlemi için yeterli olmaktadır. Bundan dolayı ülkemizde aynı ad ve soyadlı vatandaşların bulunma ihtimalini de göz önünde bulundurmak şart olmaktadır. Bu kapsamda doğru kişinin siz olup olmadığını, para sorgulama işlemi sonrasında karşınıza çıkan ekrandan öğrenmek mümkün olmaktadır. Çünkü karşınıza çıkan ekranda, parayı unutan kişinin doğrum tarihi ve diğer bilgileri de çıkmaktadır. Bu noktada karşınıza çıkan diğer bilgileri kendi bilgilerinizle karşılaştırarak unutulan paranın size ait olup olmadığını öğrenmeniz mümkün olmaktadır.

Bankalarda Unutulan Paraların ve Hesapların Tam Listesi

Bankalarda unutulan paraların sorgulanmasına yarayan sorgulama aracı, Türkiye Bankalar Birliği ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu ortak çalışması sonrasına hazırlanmış durumdadır. Bu bankada unutulan para sorgulama aracı sayesinde oldukça pratik bir şekilde sorgulama işleminin yapılması mümkün olmaktadır. Zira bu arama sayfasında sadece ad ve soyad yazıp, resim doğrulaması yaptıktan sonra sorgulama işleminin tamamlanması mümkün olmaktadır. Böylece tek tek isim arama zahmetine girmeden sadece kendi isminize yönelik olarak bir sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Yazmış olduğumuz https://www.zamanasimi.org/tbb.xhtml sorgulama sayfasına ziyaret ederek, oldukça seri bir şekilde sorgulamanızı yapmanız mümkün olmaktadır. Bankalarda unutulan paraların listesi sürekli olarak güncellenmektedir. Bu güncellemeler neticesinde banka unutulan paraların meblağında da gün geçtikçe bir artış yaşanmaktadır. Bu durumun doğal sonucu olarak ise; bu konuya dair merak içerisinde olan bireylerin sayısında ciddi oranda bir artış yaşanmaktadır. Bundan dolayı bankada unutulan paralara dair geliştirilen sorgulama sisteminin beraberinde önemli kazanımları getirdiği bilinmektedir.

Bankalarda Unutulan Para Nasıl Geri Alınır?

Şayet yapmış olduğunuz sorgulama işlemi sonrasında sizin de bankalarda unuttuğunuz paraların varlığından haberdar olmuşsanız; bankada unutulan para nasıl geri alınır? Sorusu aklınıza gelebilir. Öncelikle bankada unutmuş olduğunuz paraların geri alınıp alınmadığına dair tereddütleri ortadan kaldırmak istiyoruz. Evet günümüz itibariyle şayet bankada bir para unutmuşsanız ve yaptığınız sorgulamada karşınıza bu para çıkıyorsa bu parayı geri almanız mümkün olmaktadır. Üstelik bu paranın alınması oldukça çabuk ve kolay olabilmektedir. Zira unutmuş olduğunuz paranızı ilgili banka şubelerine kimliğinizle birlikte giderek tahsil etmeniz mümkün olmaktadır. Bu durum sadece bankalarda paranız için geçerli olan paralar için geçerli değildir.

Yine zaman aşımına uğramış olan hesaplar üzerinden bir paranızın olduğunu öğrenmişseniz, yine hem hesaplarınızın kapanması için hem de paranızın alınması için kimlik kartınızla şubelere başvurmanız yeterli olmaktadır. Bankada unutulan para miktarı düşük dahi olsa, paranızı geri almanızı öneriyoruz. Bu yazımızda bankada unutulan para sorgulama, bankada unutulan paralara ne olur? Bankada unutulan hesap sorgulama ve bankada unutulan para nasıl geri alınır? Sorularına yanıt vermeye çalıştık. Yazımızı okuduktan sonra bu konulara dair soru, görüş ve düşüncelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

 

Yazar Hakkında: Gurmelgyo
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Tema Tasarım | Osgaka.com